SATIŞ GÜCÜ

SATIŞ GÜCÜ

Satış Sistemi kendi içinde tüm bileşenleriyle bir bütündür. Satış Gücü tüm sistemim doğru kurgulanması, doğru stratejiler ile yönetilmesi ve tüm bileşenlerinin etkin kullanımının pozitif sonuçlarının ulaştığı noktadır. Şirket için gerçek bir güçtür.

Satış seviyesi iyi fakat satış gücü olmayan şirketin değişen Pazar şartlarından etkilenmeden büyümesi mümkün değildir. Doğru yönetilen şirketlerin satış gücü olabilir.

Satış pozitif bir insani iletişim sistemi gibi görünse de bu dış kabuğun altında ciddi bir matematiksel ve algoritma vardır. Bu matematiği sonuç alır satışlara çevirmenin yolu bileşenlerini doğru ölçme ve planlamadan sonra satış sisteminin bileşenlerini kurgulamak gerekir.

Satış sisteminin bileşenlerinden birkaçı Müşteri İlişkileri Yönetimi, Müşteri Adayı Oluşturma Sistemi, Müşteri Dönüştürme Süreci, Pazar Canlı Veri Analizi, Şirket Satış Arayüzü İstatistikleridir. Satışın miktarsal büyüklüğünün yanında, tahsilat süreci ve müşteri geri bildirimlerine kadar tüm niteliksel başarıları da içermesi gerekir.