YARINI KURMAK

YARINI KURMAK

Pazarda, ürün de, sunum da, insan beklentilerin de, teknoloji de, ekonomi de değişiklik olmasaydı yarını kurmak için bugünden çalışılması gerekmezdi.

ünyadaki değişim çığ gibi katlanarak büyüyor. Logaritmik artıyor. 1960-1970 arasındaki değişim 2 birim ise 1990-2000 arası 20 birim, 2010-2020 arası 1000 birimdir. Devamını tahmin etmek mümkün değil. Yarını kurmak bir dönüşüm sürecidir ve isteğe bağlı değil zorlayıcı bir durumdur. Dönüşüm sistemden başlamaz, dönüşüm insandan, tepe yöneticiden başlar.

Bugünden hazırlanılmamışsa, o gün geldiğinde çok geç olacak. Yarını kurmak için yarını beklemek yanlıştır. Bugün çalışma masasındaki işlerin en az yarısı yarın ile ilgili olmayan yöneticilerin yarın geldiğinde yapabilecekleri çok sınırlıdır.

Geleceğin; ticaret için, iş yapılan sektör için, rekabet için ne getireceği bir bilinmez. Bu sebeple yarını planlamak zordur ve şirketin geleceği için risk içermektedir. Birçok farklı gelecek senaryosu için sistematik bir şekilde alternatif uygulama planları yapılmalıdır.